سعید کامیابی: كلاته رويان آهوان سمنان

نسخه مناسب چاپ

کلاته رویان برای علاقه‌مندان به گردشگری علمی در حوزه‌های بيوتوريسم، حیات‌وحش و ژئوتوريسم دارای جذابیت‌های خاصی است.

مناطق گرم و خشكی مانند شهر سمنان دارای تابستان‌های گرم، خشک و مدت زمان بالای تابش آفتاب و كمبود رطوبت نسبی در این فصل است؛ بنابراین آگاهی از جاذبه‌ها و توان‌های طبیعی به‌ویژه اقلیمی در گستره‌ جغرافیایی آن از اهمیت بسزایی برای تفرج برخوردار است. ازاین‌رو برای فرار از گرما و تفرج همواره مناطق خنك و کوهپایه‌ای اطراف شهر جایگاه مطلوبی میان مردم دارد.

یكی از این مناطق در حومه شهر سمنان كلاته رویان واقع در قسمت شمال شرق این شهر در گردنه آهوان است كه مناسب تفرج گسترده است.در محیط‌های باز، گردشگران به سرگرمی‌های متعددی روی می‌آورند كه تمام این‌گونه تفریحات و یا سرگرمی‌ها با عنوان تفرج و یا گشت‌وگذار مطرح می‌شوند.تفرج گسترده، شامل آن دسته از تفرج‌هاست كه نیاز به توسعه ندارند، مانند کوه‌نوردی و شكار یا به توسعه اندك نیاز دارند، مانند ماهیگیری، کوه‌پیمایی، صحراگردشی، اسب‌سواری و پرنده‌نگری و تماشای جانوران در طبیعت.

                                              کلاته رویان سمنان

در کیلومتر ۳۰ جاده اصلی سمنان- دامغان در گردنه آهوان، کنارگذر و جاده خاکی از زیر پل به سمت شمال قرار دارد که پس از طی حدود ۶ کیلومتر از بستر مسیر خشک‌رود می‌گذرد به کلاته رویان آهوان می‌رسید (به مکانی که آب یا قناتی داشته و شخصی آن منطقه را آباد کرده و ملک شخصی محسوب می‌شود کلاته گفته می‌شود) سخت‌ترین نقاط عبوری آن در مکان‌هایی است که جاده و بستر رودخانه فصلی(خشک‌رود یا کال) همدیگر را قطع می‌کنند. بعد از طی مسیر جاده خاکی به دره‌ پایکوهی می‌رسید که به‌دلیل وجود آب چشمه و قنات به نام رویان ضامن آهو، باغداری در آن شکل گرفته و درختان گردو، سیب و گیلاس در آنجا کشت شده که منظره زیبا و جذابی را فراهم کرده است.

گرچه مالکیت خصوصی دارد که از مالکان آن می‌توان به خانواده‌های زارعی و دهقانلو اشاره کرد ولی علاقه‌مندان به این منطقه از سایه و آب چشمه آن بهره‌مند می‌شوند.

مشرف به این دره کوه‌هایی با پوشش گیاهی اورس وجود دارد که مرز منطقه اکوسیستم خشک و نیمه‌خشک است. در بعضی از قسمت‌های این منطقه سطح آب زیرزمینی بالا است، لذا منظره نیزار دیده می‌شود كه خود زیستگاهی برای جانوران منطقه و آبشخور آنها شده است. در كنار چشمه و جوی آب آن درختانی روییده‌اند كه از سایه‌سار آن مردم استفاده می‌کنند.

یك واحد مرغداری گوشتی ۲۰ هزار قطعه‌ای نیز در کلاته رویان آهوان احداث و استخر ذخیره آب کشاورزی افتتاح شده كه گزینه‌ای برای ذخیره آب کشاورزی، دامپروری و پرورش ماهی در منطقه كلاته است. وجود برق که از کنار جاده اصلی که به‌صورت اختصاصی برای آن در نظر گرفته شده از ویژگی‌های آن است.

اختلاف ارتفاع در این منطقه باعث ایجاد باد خنک نسبت به شهر سمنان شده است. به عبارت دیگر آب‌وهوای مناسب به‌ویژه در فصل گرم همراه با پوشش گیاهی و جانوری و دیگر جاذبه‌های اکو توریسمی، جایگاه تفرجگاهی منطقه و اقبال عمومی مردم شهر سمنان در تابستان را به‌عنوان محور گردشگری بین‌شهری تکمیل کرده است.

این منطقه در تابستان برای علاقه‌مندان به گردشگری علمی در حوزه‌های بیوتوریسم (پوشش گیاهی)، حیات‌وحش و ژئوتوریسم هم دارای جذابیت‌های خاصی است.

                                                   کامیابی-سمنان

* جغرافی‌دان و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

فارسی
تگ: 
Share